Ako sivá alebo šedá voda sa označuje odpadová voda, ktorá vzniká v domácnosti najčastejšie pri umývaní riadu, sprchovaní, praní.
Púšťať takzvanú sivú vodu do odpadu v čase, keď záhrada ocení každú kvapku, je veľká škoda. Využiť ju k zálievke je ekologické ale aj ekonomicky výhodné.
Aby ste mohli túto odpadovú vodu využiť, mali by ste používať biologicky odbúrateľné, tzv, ekologické pracie a čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú nebezpečné zložky a nezaťažujú pôdu. Ak ich používate, voda z práčky, umývačky, vane i drezu neobsahuje nič než ľahko odbúrateľné čistiace zložky, trochu špiny a zvyškov jedla. Pôdne mikroorganizmy všetko s radosťou kompostujú, takže voda poslúži zároveň aj ako hnojivo.
Záhradu môžete napojiť aj odpadovou vodou
Voda obsahujúca zvyšky mastnoty a čistiacich prostriedkov, hoci ekologických, by sa nemala dostať do kontaktu s listami rastlín. Zalievame preto priamo ku koreňom. Ak máme záhony dobre zamulčované, čo je obzvlášť za suchého a horúceho leta správnou voľbou, bude sa nám zalievať ľahšie. Mulč vodu pohltí, zabráni jej rozstrekovanie aj odtekanie, a navyše pomôže aj rýchlemu spracovaniu organických nečistôt. Mulč chráni pôdne mikroorganizmy a podporuje ich v práci.
Vodu môžeme vynášať ručne, avšak pre dlhodobé používanie šedej vody sa oplatí nechať zaviesť vývody priamo von (a ponechať si možnosť jednoduchého prepojenia späť do odpadu, čo sa bude hodiť v zime). Vhodnejšie je vodu najprv skladovať v nádrži a z nej potom zalievať, pretože z práčky a umývačky tečie mnohokrát veľmi horúca.
Zo šedej vody čistá voda
Ak by sme chceli šedú vodu vyčistiť na kvalitu úžitkovej, potrebovali by sme čistiaci systém obsahujúci okrem biologického procesu aj rad membrán, pre domácnosť veľmi drahý. Vyčistiť šedú vodu tak, aby sme s ňou mohli napríklad aj kropiť listovú zeleninu a zalievať jej všetky chúlostivé rastliny, môžeme však bez veľkých nákladov a jednoducho – pomocou mokrade, teda koreňovej čistiarne. Tá sa môže stať nielen veľmi užitočnou, ale aj pohľadnou súčasťou záhrady.
Bujne rastúce bahenné rastliny účinne čistia vodu.
Jeden meter štvorcový plytkej mokrade vyloženého fóliou, vysypaného štrkom alebo zeolitom a osadeného výkonnými žrútmi živín (trstinou, chrastice, orobince, kosatcom) vyčistí až 30 litrov šedej vody denne. Okrem bujne rastúcich bahenných rastlín v ňom pracuje aj armáda ďalších, voľným okom neviditeľných pomocníkov.
Čo je sivá voda (niekedy aj šedá voda)
Ako sivá alebo šedá voda sa označuje odpadová voda, ktorá vzniká v domácnosti najčastejšie pri umývaní riadu, sprchovaní, praní. To znamená, že je to voda, ktorá neobsahuje fekálie. Za sivú vodu sa teda nepovažuje voda použitá pri splachovaní záchoda.