Každé auto raz za čas potrebuje poriadne umyť. Otázkou je či je lepšie odviezť auto do umývarky alebo ušetriť a umyť ho ručne?
Všetky spôsoby umytia majú svoje pre aj proti a veľmi záleží od toho, koľko chcete investovať času, námahy aj peňazí, a čo očakávate. Máte tu hneď niekoľko možností.
Môžete navštíviť automatickú umyváreň, ktorej služby dnes ponúka väčšina sietí čerpacích staníc. Alebo môžete staviť na ručné umytie, ktoré má rôzne podoby. Buď si necháte auto umyť ručne profesionálmi, alebo navštívite jednu z bezdotykových umyvární, ktoré sa v poslednej dobe tešia veľmi veľkej obľube. Poslednou možnosťou je, že si jednoducho nakúpite všetko potrebné a auto umyjete sami doma.
Čas
Umytie auta v umývarke vám zaberie menej ako 10 min, zatiaľ čo pri ručnom umývaní môžete stráviť kľudne aj hodinu. Čas sú peniaze, preto si zvážte či by vás predsa len nevyšla umývarka lacnejšie.
Zvážením všetkých pre a proti, vyzerá byť autoumývarka najlepšie riešenie, no môže stáť viac peňazí a chýba jej ľudský dotyk. Všeobecne sa preto odporúča tieto dve možnosti striedať.
Najrýchlejším a lacným variantom je umytie automobilu na automatizovanej umývacej linke.
Základný obsahuje zväčša iba opláchnutie vozidla, šampón, umytie a vysušenie. Pri drahších sa stáva štandardom ošetrenie laku tekutým voskom, alebo opláchnutie podvozka.
Stroj však nikdy nedokáže umyť automobil tak dokonale, ako človek. Umývacie linky navyše bývajú také plné, že čakacie lehoty sa pohybujú v desiatkach minút, niekedy i v hodinách. Staré opotrebované kefy vytvárajú mikroskopické škrabance na laku, v ojedinelých prípadoch ho zničia hrubými škrabancami.
Dopad na prírodne prostredie
Ak umývate auto ručne, odpadová voda plná kovov a usadenín steká priamo do odvodňovacieho potrubia a ohrozuje voľne žijúce zvieratá. Umývarky takúto vodu zachytávajú do odtoku a kontaminanty sa z vody potom odstránia. Autoumývarky sú tak z hľadiska životného prostredia ekologickejšie.
Práca sa umytím povrchu karosérie neskončila. Veľké množstvo špiny sa usadí na vnútorných častiach prahov, medzi dverami, pod vekom kufra alebo na podblatníkoch. Pootvárajte preto všetky dvere aj kufor a zanesené časti poriadne vyčistite.